reklama
kategoria: Biznes
1 grudzień 2023

Dla 68 proc. firm zatory płatnicze to bariera w działalności gospodarczej

zdjęcie: Dla 68 proc. firm zatory płatnicze to bariera w działalności gospodarczej / fot. PAP
fot. PAP
Dla 68 proc. firm zatory płatnicze są barierą w działalności gospodarczej; regulowanie zobowiązań z opóźnieniem jest dotkliwe głównie dla branży budowlanej i handlowej - wynika z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach", o czym informuje Krajowy Rejestr Długów.
REKLAMA

Z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" przeprowadzonego na zlecenie współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso wynika, że nieuregulowane zobowiązania dla 68 proc. firm są "poważną przeszkodą w biznesie".

Dodano, że co piąta firma nie ma z czego zapłacić partnerom handlowym, 1/4 jest zmuszona ograniczać inwestycje, a 19 proc. podnosić ceny swoich towarów i usług.

"13 proc. ma problemy z wprowadzaniem produktów na rynek i tyle samo odczuwa pogorszenie swojego wizerunku, czego rezultatem są słabsze warunki finansowe dostaw, jakie proponują im kontrahenci. Co 10. z konieczności zmniejsza zatrudnienie i obniża pensje pracownikom" - poinformowano.

4 na 10 badanych firm ocenia opóźnione płatności jako poważny problem, z czego 16 proc. uważa, że jest on "bardzo duży". "Regulowanie zobowiązań z poślizgiem jest dotkliwe szczególnie dla branży budowlanej i handlowej" - wskazano.

Jak zauważa prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, nierzadko unikanie płacenia jest celowym działaniem firm. "Liczą, że wierzyciel nie podejmie żadnych radykalnych działań i nastąpi przedawnienie należności. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy efektywnie wykorzystali czas, jaki pozostał do końca roku, zrobili przegląd niezapłaconych faktur i jak najszybciej podjęli działania windykacyjne" - tłumaczy.

"Z końcem tego roku kwoty uwięzione w fakturach wystawionych w 2021 r. mogą firmom przepaść. W grę wchodzi nawet 121 mld zł" - podało KRD.

Według statystyk Kaczmarski Inkasso w II półroczu 2023 r., w porównaniu do I półrocza br., widać 10-proc. wzrost liczby i wartości faktur przekazywanych do windykacji. "Oznacza to, że przedsiębiorcy szukają gotówki, gdzie to tylko możliwe, także w fakturach zamrożonych u nierzetelnych partnerów handlowych. Jest im ona potrzebna na pokrycie bieżących zobowiązań, jak wynagrodzenia pracowników, raty kredytów i leasingu oraz podatki" - podano.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że polskie firmy mają 9,6 mld zł zaległości. Średnie zadłużenie każdej z nich wynosi 36,6 tys. zł.

Badanie "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" przeprowadzono przez TGM Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w styczniu 2023 r. techniką CAWI na reprezentatywnej grupie 517 mikro, małych i średnich firm wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sulęcin
8.8°C
wschód słońca: 08:02
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sulęcinie