reklama
kategoria: Kraj
12 październik 2024

Polska na 26. miejscu w globalnym rankingu kapitału intelektualnego w 2023 r.

zdjęcie: Polska na 26. miejscu w globalnym rankingu kapitału intelektualnego w 2023 r. / fot. PAP
fot. PAP
Polska uplasowała się na 26. miejscu w rankingu kapitału intelektualnego 180 krajów w 2023 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na "Globalny Indeks Zrównoważonej Konkurencyjności". Wyższe miejsca zajęły m.in. Czechy i Słowenia, a liderem jest Korea Płd.
REKLAMA

Instytut przekazał, że w rankingu z 2023 roku średni wynik wyniósł 40, a więc o 12,4 punktów mniej niż uzyskała Polska. Liderem jest Korea Płd. z wynikiem 74,4. Na podium są też Japonia i Chiny. Polskę wyprzedziło 12 krajów członkowskich Unii Europejskich, w tym Czechy, Słowenia i Estonia. Niżej od nas znalazły się m.in. Litwa, Łotwa, Węgry, Kanada, Australia i Hiszpania. Najniższy wynik zanotował Afganistan (16,9) i większość krajów afrykańskich.

Indeks kapitału intelektualnego jest częścią "Globalnego Indeksu Zrównoważonej Konkurencyjności", przygotowanego przez szwajcarsko-koreański think-tank SolAbility. Obliczany jest z uwzględnieniem trzech kategorii: edukacji, B+R i nowych przedsiębiorstw. "W obszarze edukacji uwzględnione są wskaźniki skolaryzacji, wyników w nauce i wybrane elementy infrastruktury; w obszarze B+R – alokacja kapitału, szkolnictwo wyższe i osiągnięcia, a w obszarze nowych przedsiębiorstw – liczba nowych firm, wykorzystanie nowoczesnych technologii w przemyśle oraz patenty" - wyjaśnił PIE.

Według autorów indeksu kraje, zajmujące wysokie pozycje w rankingu mają większe szanse na dalszy rozwój lub utrzymanie dobrej pozycji konkurencyjnej. Zwrócili też uwagę, że o zdolnościach rozwojowych w obszarach opartych na wiedzy decydują przede wszystkim wysokim poziom edukacji i przedsiębiorczość, ale też równowaga między sektorem produkcji i usług. "Nadmierne oparcie rozwoju na usługach prowadzi do spadku dynamiki wzrostu i potencjalnej utraty wiedzy" - wskazano.

PIE wyjaśnił, że pojęcie kapitału intelektualnego stosuje się najczęściej do przedsiębiorstw, w których oznacza zasoby niematerialne firmy, czyli np. wiedza, doświadczenie i technologie. "Podobnie jak wartość, produktywność i reputacja firmy zależą od wiedzy i umiejętności pracujących w niej ludzi, tak też efektywność i innowacyjność procesów zachodzących w nowoczesnych gospodarkach zależy od obecnych w niej zasobach wiedzy i umiejętności jej wykorzystania" - podkreślono.

Kapitał intelektualny jako termin skupiający niematerialne czynniki wzrostu oparte na wiedzy uwzględnia zarówno innowacje technologiczne, jak i społeczne. W tym m.in kapitał ludzki, osiągnięcia w dziedzinie badań i otoczenie strukturalne, które umożliwia wdrażanie nowych rozwiązań. PIE zaznaczył, że dotychczas nie udało się stworzyć jednego spójnego miernika tegoż kapitału.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

jls/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sulęcin
5.4°C
wschód słońca: 08:04
zachód słońca: 16:08
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sulęcinie