reklama
kategoria: Na Sygnale
14 maj 2025

Jak poruszać się rowerem w mieście - Policja przedstawia najważniejsze zasady

fot. KPP Sulęcin
Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z roweru jako środka transportu w mieście. To ekologiczna, zdrowa i wygodna forma przemieszczania się. Jednak, aby odbywała się ona bezpiecznie, zarówno dla cyklistów jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa i zawsze „kierować się” wzmożoną ostrożnością. Policja przypomina o najważniejszych zasadach poruszania się rowerem, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
REKLAMA

Od kilku dni mamy piękną wiosenną pogodę. Taki stan rzeczy zachęca do korzystania z roweru jako środka transportu po mieście. Policjanci jak najbardziej zalecają tą ekologiczną, zdrową i wygodną formę transportu. Jest jednak jedno „ale”, mianowicie ruch ten musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa. Powód jest oczywisty – bezpieczeństwo! Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, bywa, iż teoria nie zawsze „jedzie w parze” z praktyką. Tylko w ostatnim czasie, na terenie województwa lubuskiego doszło do kilku zdarzeń z udziałem cyklistów. Celem nadrzędnym mundurowych jest, aby całkowicie wyeliminować potencjalnie groźne zachowania uczestników ruchu drogowego, które w konsekwencji mogą nieść za sobą utratę zdrowia, a nawet życia.

Gdzie może poruszać się rowerzysta?

- drogą dla rowerów – jeśli jest wyznaczona w kierunku, w którym się porusza, ma obowiązek z niej korzystać,

- drogą dla pieszych i rowerów – z zachowaniem szczególnej ostrożności i pierwszeństwa pieszych,

- jezdnią – gdy nie ma drogi dla rowerów, może poruszać się jezdnią (o ile nie obowiązuje zakaz poruszania się rowerami),

- poboczem – gdy nie ma drogi dla rowerów, a pobocze nadaje się do jazdy i nie utrudnia ruchu,

- chodnikiem, wyjątkowo gdy:

  • opiekuje się dzieckiem do lat 10 na rowerze,
  • szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry i dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 kilometrów na godzinę,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu (ulewa, silny wiatr i tym podobne).

Artykuł 26 kodeksu drogowego jasno wskazuje, iż niedopuszczalnym jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. Zbliżając się do niego, rowerzysta obowiązany jest zejść z roweru, a następnie przeprowadzić go przez pasy.

Są jednak przejścia dla pieszych, obok których wyznaczony jest specjalny pas (krótkie przerywane linie) pozwalający rowerzystom na przejazd. Co ważne, nie zwalnia to cyklisty z zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Rowerzyści, a wiek – kiedy można jeździć samodzielnie?

Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Są wtedy traktowane jako osoby piesze, co oznacza, iż mogą jeździć po chodniku.

Dziecko, które ukończyło 10 rok życia może poruszać się rowerem samodzielnie, o ile posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1,B1 lub T.

Dopiero po ukończeniu 18 roku życia karta rowerowa przestaje być wymagana.

Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 roku życia i zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego, który organizowany jest przez szkoły lub Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. W tym miejscu, zaznaczyć należy, iż karta rowerowa jest pierwszym dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem i pełni bardzo ważną role edukacyjną – uczy dzieci odpowiedzialności na drodze za siebie i innych.

Na zakończenie, kilka słów o wyposażeniu roweru. Jednoślady powinny posiadać:

- światło przednie (białe lub żółte) – ciągłe lub migające,

- światło tylne (czerwone) – ciągłe lub migające,

- odblask tylny (czerwony) – o kształcie innym niż trójkąt,

- sprawny dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,

- co najmniej jeden sprawny hamulec.

Kask ochronny nie jest wymagany, ale z całą mocą zalecany przez policjantów.

Mamy nadzieję, iż długość przygotowanego komunikatu Państwa nie zraziła. Stanowi on jednak swoiste kompendium wiedzy na rzecz bezpieczeństwa.

Szerokiej drogi!

 

Młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sulęcin
19.7°C
wschód słońca: 05:02
zachód słońca: 20:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sulęcinie