reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
7 marzec 2024

Bezrefleksyjne utrzymanie w pełni wolnego handlu z Ukrainą zaszkodzi i nam, i Ukrainie

zdjęcie: Bezrefleksyjne utrzymanie w pełni wolnego handlu z Ukrainą zaszkodzi i nam, i Ukrainie / fot. PAP
fot. PAP
Bezrefleksyjne utrzymanie w pełni wolnego handlu z Ukrainą zaszkodzi nam i Ukrainie – powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Bukareszcie, po swoim wystąpieniu na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
REKLAMA

"Bo jeśli stracimy ten już nie entuzjazm, ale to powszechne w Europie i w Polsce wsparcie dla Ukrainy, bo ludzie będą zmęczeni tym, że ponoszą zbyt duże ciężary, to wszyscy na tym stracimy. I Europa, i Polska, i przede wszystkim Ukraina" – powiedział Tusk. Zaznaczył, że potrzebne są zmiany regulacji w sprawie wolnego handlu z Ukrainą, "żeby znowu skutecznie chronić europejski i polski rynek".

Premier dodał, że jego zdaniem "już do większości głów" dociera, że decyzje podjęte tuż po rozpoczęciu wojny, dzisiaj wymagają refleksji i zmiany.

"Mam nadzieję, że przekuje się to we wspólną akcję na poziomie Rady Europejskiej" – zaznaczył, odradzając jednak pośpiech. "Robota trwa, trzeba ciągle drążyć i szukać sojuszników, ale moim zdaniem coś na pewno się odbędzie" – zapewnił.

Premier wyraził nadzieję, że po posiedzeniu Rady Europejskiej "będziemy w tym sensie bliżej, że będzie wiadomo, jakie to będą decyzje". "Dajcie mi jeszcze trochę popracować, bo najgorzej byłoby wzbudzić nadzieje, a potem tego nie dowieźć" – podsumował.

Tusk, który w czwartek w Bukareszcie uczestniczył w kongresie EPL, przekazał, że o konieczności zmian w unijnych regulacjach dotyczących rolnictwa rozmawiał m.in. w czasie swoich spotkań z premierem Rumunii Marcelem Ciolacu, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

"W czasie rozmowy z premierem Rumunii ustaliliśmy pełną współpracę, także w Radzie Europejskiej" – zapewnił. Stanowisko Rumunii to, jak przekazał, "pełne wsparcie dla polskich argumentów, zarówno jeśli chodzi o zmiany regulacji, jeśli chodzi o wolny handel z Ukrainą, a także jeśli chodzi o ułatwienia i uproszczenia w Zielonym Ładzie".

"Pani przewodnicząca Komisji potwierdziła, że KE ma i dobrą wolę, i podjęła już konkretne działania, zlecone kilku komisarzom, by te najbardziej dotkliwe, również z punktu widzenia polskich rolników, przepisy Zielonego Ładu uprościć" – powiedział Tusk.

Jak wyjaśnił, jednym z "najbardziej spektakularnych" problemów była kwestia ugorowania. "Nie chcę uprzedzać faktów, ale liczę na jednoznaczne decyzje, które spowodują, że to przestanie być problemem dla polskich rolników" – oznajmił. Dodał, że chodzi również o dążenie do warunkowości przyjmowania niektórych przepisów Zielonego Ładu w przypadku mniejszych gospodarstw.

"W naszym przypadku to będzie ok. 70 proc. Mamy nadzieję, że uda się dokończyć ten projekt, czyli uwolnić te małe gospodarstwa od tych biurokratycznych obowiązków. Nie chcę odkrywać zbyt wielu kart, bo nie mam tych kart w ręku. Ale idzie to w dobrym kierunku" – ocenił premier.

Również szefowa PE Metsola miała przekazać premierowi, że pracuje już nad tym, by "PE wsparł przynajmniej niektóre z naszych (polskich) postulatów, dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego Europy".

Tusk został również zapytany o zaplanowane na piątek spotkanie byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

"Bardzo bym chciał, żeby spotkania takie jak to – byłego, a być może przyszłego, prezydenta Trumpa i premiera Orbana nie były tymi momentami, które będą rozstrzygać o przyszłości Ukrainy. Bo wiadomo, jaki jest ich stosunek do wojny rosyjsko-ukraińskiej" – zaznaczył premier i przewodniczący należącej do EPL Platformy Obywatelskiej.

"Nie oddawałbym w ręce tych dwóch polityków losów Ukrainy czy losów ewentualnego pokoju" – oświadczył Tusk, uzupełnił, że "wszyscy chcemy pokoju, ale chyba nikt przyzwoity nie zgodzi się na pokój na warunkach Putina i Moskwy".

"To Ukraina ze wsparciem całego Zachodu jest uprawniona, żeby formułować warunki pokoju. Naszym zadaniem jest pomóc na tyle, na ile potrafimy, żeby te warunki były dla Ukrainy do przyjęcia" - dodał Tusk. Podkreślił, że "żadne rozmowy bez udziału Ukrainy, żadne – ktokolwiek by siedział za stołem – nie mogą mieć charakteru rozstrzygającego".

Z Bukaresztu Justyna Prus (PAP)

just/ adj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sulęcin
3.2°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sulęcinie

kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Sulęciński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany